Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Za utrudnianie restrukturyzacji i upadłości nawet wyrok karny

08 lutego 2024 | Kadry i Płace | MATEUSZ PISARSKI

Dłużnik i osoby go reprezentujące, które w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym nie wykonują swoich obowiązków, muszą liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością cywilną, ale też karną. W szczególności gdy ich działania nakierowane są na szkodę wierzycieli.

Niejako już na przedpolu postępowania upadłościowego – w odniesieniu do dłużników będących spółkami handlowymi – karą grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności do roku zagrożony jest brak zgłoszenia w stosownym terminie wniosku o upadłość (art. 586 k.s.h.). Termin na zgłoszenie wniosku o upadłość wynosi 30 dni od dnia powstania po stronie dłużnika stanu niewypłacalności (art. 21 ust. 1 w zw. z art. 10 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, dalej: pr.up.). Niewypłacalność oznacza obiektywną i trwałą niemożność wywiązywania się przez dłużnika ze swoich zobowiązań wobec wszystkich wierzycieli (zgodnie z dominującym poglądem – co najmniej dwóch).

Wniosek do sądu

Na niewypłacalność po stronie dłużnika wskazuje:

∑ utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych, przez którą należy rozumieć opóźnienie w ich spełnianiu przekraczające trzy miesiące,

∑ przekroczenie przez zobowiązania pieniężne wartości majątku dłużnika przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.

Sam fakt niewypłacalności powinien być ustalony na podstawie opinii biegłego.

Zobowiązanie do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ciąży na dłużniku, nawet jeśli jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, a zachodzą ku temu przesłanki. Ocena w tym zakresie należy bowiem do sądu. Od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12793

Wydanie: 12793

Spis treści
Zamów abonament